Обръщане/измазване на прозорци и врати
e дейността, която последва всеки монтаж на нова дограма. Има няколко начина, по които се прави отвътре и отвън, като най-популярните са следните:
* Отвътре най-често се прави с гипсокартон и ръбохранители, но зависи от това дали рамката на прозореца или вратата са вдадени навън и остава ръб за оформяне. Ако рамката е монтирана така, че отива навън и отвътре остава ръб, се лепят ленти от ГК, перпендикулярно на касата на прозореца със застъпване, фугата се запълва с лепило, след което се поставя ръбохранител и се запечатва с друга лента от ГК, която се равнява със стената отвътре. Ако рамката е в една равнина със стената отвътре, тогава просто се шпаклова фугата с гипсово лепило.
* Отвън, пак в зависимост от позицията на касата, вариантите са основно два. Ако касата застъпва навътре в стената, може да се шпаклова тънко само фугата с теракол. Ако остава видим отвън луфт между касата и стената, това пространство се покрива с ленти XPS с дебелина според луфта, така че да покрият луфта и частично да застъпят върху касата. После се поставя ръбохранител с мрежа и се шпаклова с теракол и ако трябва и с минерална мазилка.
Така, освен че се запечатва полиуретановата пяна, която е важно да се предпази от прегаряне, защото е крепежен и уплътняващ елемент, се хидро- и топлоизолира самата фуга.
В последните години все по-популярно става използването на фидроизолационни и паропропускливи ленти, които се монтират отвън и отвътре по цялата периферия на прозореца преди шпакловане и обезпечават на 100% проникването на влагата отвън на вътре, а същевременно осигуряват изпускането на парите от помещението навън, за да се намали конденза.